تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

تبلیغات

نگاهی به عملکرد ورزشکاران کرمانی در پارالمپیک

  سربلند بودید... خسته نباشید

  بعد از اینکه طلسم 24 ساله حضور کرمانی ها در بازی های المپیک با حضور زهرا نعمتی در المپیک ریو شکسته شد، ورزش کرمان توجه خود را به سمت نتایج ورزشکارانش در بازی‌های پارالمپیک جلب کرد تا عملکرد خود را بهتر ارزیابی کند.

  هرچند حضور نعمتی در المپیک ریو سبب نشد که کرمانی‌ها به اولین مدال تاریخ استان خود در مهمترین رویداد ورزشی جهان دست پیدا کنند، اما حضور این ورزشکار کرمانی در المپیک این امیدواری را به وجود آورد که با شکسته شدن طلسم رسیدن کرمانی‌ها به المپیک، از بازی‌های دوره‌ی بعد در توکیو، نه تنها حضور ورزشکاران کرمانی در این بازی ها بیشتر شود که طلسم مدال آوری آن‌ها نیز سرانجام شکسته شود... درست همانند اتفاقی که در بازی‌های پارالمپیک برای ورزش کرمان رخ داد.

  با دو مدال طلایی که زهرا نعمتی و پیمان نصیری در بازی‌های پارالمپیک 2012 لندن برای ورزش کرمان کسب کردند، یک خودباوری بزرگ برای ورزشکاران کرمانی ایجاد شد که نه تنها حضور در این بازی‌ها ممکن است که حتی به کارهای بزرگ مثل کسب مدال هم فکر کنند.

  از همین رو بود که تعداد ورزشکاران کرمانی حاضر در بازی‌های پارالمپیک ریو نسبت به دوره‌ی قبل از آن جهشی چند برابری داشت و کرمانی‌ها با نزدیک به ده ورزشکار و مربی در این بازی‌ها شرکت کردند.

  ضمن اینکه پرچم‌داری هر دو کاروان المپیک و پارالمپیک توسط زنان ورزشکار کرمانی یعنی زهرا نعمتی و عشرت کردستانی، افتخاری نیست که حالا حالاها به ورزش هیچ استان دیگری برسد.

  حضور چند برابری ورزشکاران کرمانی در پارالمپیک در رشته‌های تیراندازی ( دو ورزشکار) دو میدانی(دو ورزشکار) فوتبال نابینایان( سه ورزشکار) والیبال نشسته بانوان( سه ورزشکار) نسبت به دوره قبل یک موفقیت چشمگیر بود و مسلما باید در بازی‌های دوره بعد نیز این روند صعودی ادامه داشته باشد.

  طبیعی بود که با وجود افزایش نفرات کرمانی در کاروان ورزشکاران پارالمپیکی، تعداد مدال‌های تعلق گرفته به کرمان در این بازی ها نیز افزایش داشته باشد و در حالی که در دوره‌ی قبل کرمان دو مدال را به خود اختصاص داده بود، در این بازی‌ها چهار مدال به ورزشکاران کرمانی رسید که شامل یک طلا و یک نقره در تیراندازی، یک برنز در دو میدانی و همچنین نقره مسابقات فوتبال نابینایان بود. همچنین از مقام چهارمی سمیه عباسپور نیز نباید به راحتی گذشت که با بدشانسی تبدیل به مدال پنجم کرمانی‌ها در این بازی‌ها نشد.

  با این حال از نظر مرغوبیت مدال، ورزشکاران کرمانی با وجود افزایش تعداد مدال‌های خود، نسبت به دوره‌ی قبل افت داشتند چراکه در پارالمپیک لندن دو مدال طلای این بازی‌ها به کرمان آمد در حالی که در این دوره تنها یک مدال طلا بر گردن ورزشکاران کرمانی و ان‌هم زهرا نعمتی بود و این افت مرغوبیت مدال‌های کرمانی را نسبت به دوره‌ی قبل نشان می‌دهد.

  در مجموع عملکرد ورزشکاران کرمانی در پارالمپیک به این شکل رقم خورد که:  زهرا نعمتی دارنده مدال طلای انفرادی و مدال نقره تیمی، پیمان نصیری دارنده مدال برنز رشته دو و میدانی، عشرت کردستانی پرچمدار ایران در مسابقات و کسب رتبه پنجم والیبال نشسته، سمیه عباسپور کسب مقام چهارم رشته تیراندازی، مریم ایرانمنش مربی والیبال نشسته بانوان تیم ملی ایران، بتول خلیل زاده فرسنگی بازیکن تیم والیبال نشسته و کسب رتبه پنجم مسابقات پارالمپیک، ایمان فرحبخش مربی تیم والیبال پنج نفره اعزامی از ایران و کسب مقام دوم مسابقات ریو، محمدرضا مهنی نسب با کسب مدال نقره در رشته فوتبال 5 نفره نابینایان، صادق رحیمی با کسب مدال نقره در رشته فوتبال 5 نفره نابینایان و سجاد مرادی قهرمان رشته دو نیمه استقامت آسیا مربی تیم دومیدانی ایران در این بازی‌ها.

  با همه‌ی این تفاسیر باید به یاد داشته باشیم که از همین امروز باید به فکر پرورش و کشف ورزشکاران کرمان برای دوره‌ی بعد بازی‌های المپیک و پارالمپیک توکیو باشیم و فقط دلخوش وجود تک ستاره‌هایی مثل زهرا نعمتی و پیمان نصیری نباشیم چراکه خیلی زمان می‌برد که دوباره به صورت خدادادی از این دست تک ستاره‌ها در آسمان ورزش کرمان طلوع کنند.

  هرچند این صحبت‌ها در حد شعار باقی مانده است اما اگر از برنامه‌ریزی برای کشف و پرورش استعدادهای ورزش استان غافل بمانیم، چهار سال آینده در این زمان به شدت گله‌مند ورزش استان خواهیم بود که هم در بعد کمیت و هم کیفیت کار ورزشکاران کرمانی در مهمترین رویداد ورزشی جهان شکست خورده بودیم....


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ پنجشنبه 11 دي 1348 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : کرمانی ,مدال ,ورزشکاران ,پارالمپیک ,کرمان ,بازی‌های ,ورزشکاران کرمانی ,زهرا نعمتی ,بازی‌های پارالمپیک ,ورزش کرمان ,پیمان نصیری ,عملکرد ورزشک ,
  نگاهی به عملکرد ورزشکاران کرمانی در پارالمپیک

تبلیغات


 • Ads1

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز پنجشنبه 30 شهريور 1396

تبلیغات

پارس ایرانیک جهت سفارش تبلیغات با ایمیل زیر در ارتباط باشید
mohsen_msl@yahoo.com

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر