تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

تبلیغات

پشتوانه‌سازی در مس یعنی چه؟!

  چرا مس امسال اهدافی حتی مهمتر از صعود دارد؟!

  هرچند با نتایج هشت هفته گذشته‌ی تیم فوتبال مس در رقابت‌های لیگ دسته اول کشور، این احساس برای هواداران تیم مس به وجود آمده است که رسیدن به جمع دو تیم بالای جدول و صعود به لیگ برتر در این فصل کار بسیار مشکل و سختی برای این تیم شده است، اما با این وجود نباید از تحلیل اتفاقاتی که در این تیم در همین هفته‌ها رخ داده است غافل ماند.

  http://dl.mes-fc.ir/img/photo/20160924092613980.jpg

  بهرشکل تمامی 18 تیم حاضر در رقابت‌های لیگ یک با هدف صعود به لیگ برتر، رقابت‌های خود را در این مسابقات آغاز می‌کنند و طبیعی است که خواسته و نهایت آرزوی هواداران تمامی این تیم‌ها نیز همین مسئله باشد ولی بهرشکل در کنار این هدف بزرگ که مد نظر تمامی تیم‌های این لیگ است، اصولا تیم‌هایی می‌توانند به جمع تیم‌های صعود کننده برسند که برای این هدف حرکتی پیوسته آن‌هم نه به صورت مقطعی که به صورت مداوم داشته باشند.

  هرچند رتبه‌ی فعلی مس کرمان، جایگاه این تیم را هرگز برای صعود نشان نمی‌دهد اما باید با دیدی وسیع‌تر به این موضوع نگاه کرد که حرکت مس آیا تماما مبتنی بر هدف صعود بوده است که دست آوردهای دیگر را به راحتی نادیده بگیریم؟!

  بهرشکل هرچند هدف بزرگ مس هم همانند سایر تیم‌ها قرار گرفتن در رده‌ی اول و دوم جدول بوده است اما از همان روز اول از سوی مقامات باشگاه مس تاکید شده بود که در این فصل به گونه‌ای حرکت خواهند کرد که در دراز مدت این اتفاق رخ دهد و حالا باید دید در این هشت هفته آیا اتفاقی رخ داده است که در راستای همان دراز مدت این هدف برآورده شود؟!

  سرمربی تیم مس در همان شروع کار خود از پشتوانه سازی محکم در این تیم خبر داده بود... زمانی که صحبت از پشتوانه‌سازی به میان می‌اید یعنی یک صبر و شکیبایی واقعی طلب می‌کند تا این پشتوانه شکل بگیرد... در هیچ بخشی هیچ پشتوانه‌ای به صورت دفعی شکل نگرفته است و همه‌ی پشتوانه‌سازی‌های اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و... صبوری خاص خود را خواسته‌اند...

  اگر این پشتوانه‌سازی به طور واقعی و برنامه‌ریزی شده، همراه با صبر صورت گرفته باشد، نتیجه‌ی آن موفقیتی است که چندین و چند سال پا به پای یک مجموعه حرکت می‌کند... این مسئله در فوتبال اظهر من الشمس بوده است و تمامی تیم‌هایی که پله به پله خود را بزرگ کرده‌اند و از سطوح پائین به بالاتر رفته‌اند، هرگز بدون این پشتوانه به این مهم دست پیدا نکرده‌اند... پشتوانه‌ای که یا بار مالی سنگین بوده است که البته در حال حاضر این اتفاق در مس در دستور کار نیست و یا به صورت واقعی و برنامه‌ریزی شده، نیروی انسانی مفید برای این پشتوانه تربیت شده است.

  حالا که اوضاع اقتصادی کشور این اجازه را نمی‌دهد که مس همانند یک دهه‌ی قبل با پشتوانه‌ی مالی سنگین خود حرکت کند و به موفقیت‌های سریع دست پیدا کند، نیاز به پرورش پشتوانه‌ی انسانی، بیش از پیش احساس شده است و شاید این اتفاق امسال بیشتر از همیشه مد نظر قرار گرفته است.

  قطعا یکی از دلایل انتخاب آقای سیدامجد مسعودزاده به عنوان مدیر عامل باشگاه مس در همین راستا بوده است...او که سال‌ها در بخش تیم‌های پایه و آکادمی باشگاه مس مشغول به فعالیت بوده است، بیش از هر کس دیگری می‌توانست تفکر پرورش نیروی انسانی در بعد تیم‌های فوتبال مس را داشته باشد و از همین رو بود که مقامات مس به انتخاب وی رای دادند.

  زمانی که مدیر عامل فعلی باشگاه مس با تک به تک بازیکنان جوان و آینده‌دار مس با اهدای پیراهن عکس می‌گرفت، نه فقط من باب یادگاری به این کار می‌پرداخت که در واقع مهر تائید خود را برای استفاده و پرورش همین نیروهای انسانی جوهری می‌کرد.

  حتی انتخاب مربی در قواره‌های منصور ابراهیم‌زاده نیز در همین راستا بود... مربی که از لحاظ آکادمیک و دانش مربیگری در آن حدی هست که هم برای مربیان کرمانی و هم برای بازیکنان جوان، موضوعی برای آموزش داشته باشد.

  زمانی که مربی تیم مس فارغ از هر مسئله‌ای به قرارداد بلند مدت خود با باشگاه مس تاکید دارد و او نیز بر پشتوانه‌سازی تلنگر می‌زند و در همین راستا چهره‌ای مثل تیکدری را نیز به سرعت مورد استفاده قرار می‌دهد، نشان می‌دهد او نیز در همین راستا برنامه‌ریزی دارد.

  هرچند بحث بر سر بومی بودن تیم و یا غیر بومی بودن یک موضوع کاملا کلیشه‌ای و از رده خارج در فوتبال روز جهان است و بحث آن عملا هیچ نقطه فایده‌ای نیز در فوتبال امروز کشورمان نیز ندارد، اما همین که در یک بازی این فصل 9 بازیکن کرمانی در ترکیب مس حاضر می‌شوند خود پیامی دارد به تمامی بازیکنان مستعد کرمانی که اگر خود را به مرز آمادگی کامل برسانند، قطعا در ترکیب تیم مس اصلی قرار می‌گیرند و این نیز در همان راستای پشتوانه سازی است.

  نکته‌ی دیگری را نیز که نباید از قلم انداخت اینکه، با وجود بازیکنان با تجربه‌ای که در مس این فصل توپ می‌زنند، اما میانگین سنی کلی تیم در همین فصل نزدیک به دو سال نسبت به فصول قبل کاهش داشته است که این نیز خود نشان می‌دهد حرکت مس در راستای همان پشتوانه‌سازی است.

  عقد قرارداد بیش از یکسال با بازیکنانی مثل پورصفشکن، اژدر، علیزاده، قاسمی، محمودی و... که با توجه به سن و سال آن‌ها بیشتر از آنکه نگاه به گذشته‌ی خود دارند، به دنبال موفقیت در آینده هستند نشان می‌دهد که مس بازهم در همان هدف مد نظر خود حرکت کرده است.

  بهرشکل این حق طبیعی همه‌ی هواداران است که از کادر فنی مس و باشگاه صعود به لیگ برتر را طلب کنند اما نگاهی به تیم‌های صعود کرده به لیگ برتر در سال‌های اخیر یک نکته را به وضوح برای ما روشن می‌کند ...

  تیم‌هایی که در سال‌های اخیر موفق به کسب جواز صعود به لیگ برتر شده‌اند یا فشار ناشی از توقع صعود را آن‌چنان برروی دوش خود نداشته‌اند مثل پیکان که بدون حاشیه و فشار توقع با آرامش در بازی‌هایش نتیجه گرفت و یا اینکه در سال‌های قبل از آن پشتوانه‌سازی و حرکت لازم را برای صعود انجام داده بودند مثل فولاد نوین اهواز و یا نفت آبادان....

  حتی صدرنشینی تیم‌هایی مثل گل‌گهر سیرجان و اکسین در این فصل این را نشان می‌دهد که تیم‌هایی که از آن‌ها توقع صعود نمی‌رود، به مراتب راحت‌تر در زمین نتیجه می‌گیرند چراکه راحت‌تر برای این کار برنامه‌ریزی می‌کنند...

  مس در حالی این فصل همچنان فشار سنگین صعود را روی دوش خود احساس می‌کند که نه پشتوانه‌سازی لازم در سال‌های قبل را برای این مهم در خود انجام داده است و نه پشتوانه عظیم مالی دارد که با استناد به آن بتواند فشار سنگین صعود را به سرعت برآورده کند....

  شاید اینجا این سوال پیش بیاید که خیلی از تیم‌های بالای سر مس، به مراتب از نظر هزینه‌ای کمتر از این تیم خرج کرده‌اند ولی باید گفت که نقطه‌ی تفاوت این تیم‌ها با مس در این است که آن‌ها هیچ‌گاه فشاری که مس برای صعود روی دوش‌های خود دارد را احساس نمی‌کنند و این سبب می‌شود که آن‌ها در همان خارج از زمین چند امتیاز از مس جلوتر باشند...

  شاید اگر مس توان مالی سال‌های قبل خود را داشت و جلوتر از همه‌ی رقیبانش دست در جیبش می‌کرد، این فشار توقع طبیعی و منطقی بود اما حالا که همه‌ی اقتصاد کشور با چالش مواجه است، وقت آن است که برای نگاه به مس نیز طرحی نو در انداخته شود و به یاد داشته باشیم که این تیم در این فصل نسبت به فصل قبل خود تا همینجا نزدیک به دو میلیارد کاهش هزینه داشته است.

  این نکته را هم فراموش نکنیم که با توجه به فشارهای اقتصادی موجود در شرکت مس، شاید اگر هر دیدگاه دیگری در این شرکت وجود داشت، مدیران این شرکت پرونده‌ی سرمایه‌گذاری برروی ورزش را بسته بودند همانگونه که سیمان کرمان، کرمان موتور، فولاد کرمان، کابل کرمان، کرمانیت و.... پرونده مسئولیت اجتماعی خود در ورزش کرمان را بسته‌اند.

  همه این‌ها شاید ما را به این فکر وا دارد که شاید با عدم رفتار صحیح، چه در داخل تیم و چه در خارج از آن، در راستای اهداف مس که شاید صعود در الویت اول آن‌هم نباشد، خیلی راحت اهداف دیگرمان که همان پشتوانه‌سازی هست را به راحتی در این فصل از دست بدهیم....


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ پنجشنبه 11 دي 1348 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : صعود ,همین ,پشتوانه‌سازی ,شاید ,تیم‌های ,باشگاه ,همین راستا ,نشان می‌دهد ,برای صعود ,سال‌های اخیر ,همان پشتوانه‌سازی ,
  پشتوانه‌سازی در مس یعنی چه؟!

تبلیغات


 • Ads1

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز پنجشنبه 30 شهريور 1396

تبلیغات

پارس ایرانیک جهت سفارش تبلیغات با ایمیل زیر در ارتباط باشید
mohsen_msl@yahoo.com

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر